Az úton

Akár azt hiszed képes vagy rá, akár azt, hogy nem igazad lesz!

2011. december 17., szombat

Ez év értékelése

Nehezen szedem össze a gondolataimat...mit is mondhatnék el erről az évről többet, mint amit már egyszer ebben a blogban megfogalmaztam.

Úgy gondolom nem visszafelé kell tekinteni hanem előre.

Az idei évben a nyár közepéig végig kontrolláltam azokat a folyamatokat, amibe sok energiát fektettem. Kb 3 hét esett ki, azt is visszatudtam hozni. A bor jó minőségű lett, bocsánat pontosítok, szerintem ízletes lett- a kiskert ha szerényen is, de teljesített. (az idén nagy volt a szárazság)

Ha a jövőben lévő énemnek most kéne üzennem, akkor azt üzenném- nagyobb szorgalom, precízebb munkavégzés, és törekedni kell a tisztaságra! -aki ezt megfogadja, annak az eredményei is jobbak lesznek.
Ne feledkezzünk meg az X-faktorról sem. Imádkozzunk a jó Istenhez, hogy a gazdálkodásnak megfelelő időjárást vezesse földjeinkre. Ámen

Hajlamos vagyok a filozofálásra, mégis most nem jutnak eszembe magvas gondolatok. Ez évet értékelve mégis úgy érzem, megérte a fáradságot. Jövőre nagyobb szorgalommal, a tevékenységemet tökéletesítve végzem el a munkát a földemen. ( lehetőség szerint tisztábban végzem el a pincemunkálatokat)

 

Búcsúzóul hadd kívánjak minden olvasómnak Kellemes Karácsonyi Ünnepeket és Sikerekben Gazdag Boldog Új Esztendőt!

2011. december 7., szerda

Fejlődés

Átolvastam a kezdeti tapasztalatokat, és a mostani fejemmel gondolkozva mosolyognom kellett. A sorok között az ijedtséget és a kapkodást láttam. Visszaemlékszem, a tele van a hócipőm...hangulatra, és arra, hogy volt olyan pillanat, amikor nem volt kedvem kimenni, és tenni.

Ma már minden pillanatban koncentrálok. Amikor kimegyek mit kell/kéne elvégeznem. Rájöttem, hogy nagyon sok energiát pazaroltam el olyan gondolatokra, amiken nem tudok változtatni...ezért indulatot váltott ki, vagy haragot.

Mára ezek az pusztító indulatok elillantak, és helyébe építő gondolatok léptek.

"Meg kell próbálni a lehetetlent ahhoz, hogy meg tudd lehetséges e"
                                                                                         - Goethe-

2011. december 6., kedd

A tűzgyújtásról...

Nem volt mindig tanya, és nem kellett rendszeresen tüzet gyújtanom. Így el lehet mondanom, hogy a tél beköszöntével, azért vert a víz, hogy hogyan fogok tüzet csiholni a kályhába. 
Az alapanyagon sok múlik! Eleinte mindig kintről vittem be a fát, a gyújtóst...stb--hihetetlen, és nem akarta a magyarok igazát! Nem gyulladt, csak bűzölgött, vagy azt sem. Néha még a pincéből is ki kellett mennem, annyira feltelt füsttel a tér. Szégyen ide, szégyen oda, de a fáradt olaj csodákra képes. Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a mienk--hát én is így voltam! Kicsit büdös volt, de meleg csinált!-Én csináltam, asszem még büszke is voltam.

Az idő múlásával sok tapasztalatra tettem szert, ezért már behordtam idő előtt a fát, hogy legyen ideje száradni.

 Nem esztétikus a pincébe behordani, de jobb híjján megteszi. Sokáig nem kell kerülgetni, mert pillanatok alatt elég...
 Célszerű először felaprítani, így hatékonyabban tudjuk tárolni, én különböző okokból felcseréltem a sort...

 és csak ezt követően hordtam be a helyére a faanyagot. A tüzelni való faanyag tekintetében széles skála áll a gazda rendelkezésére. A kivágott tőkétől, a lenyesett ágakig minden belefér, ami éghető. A lehullott lombbal inkább ne kísérletezzetek, én kipróbáltam azt is... ;-)

 Minden esetben kitakarítom a régi hamut kiviszem, teljesen üres tűzteret alakítok ki, és a hamust is ürítem. Legalulra száraz újságpapír kerül (kb. két lap a teljes méretű naplóból összegyűrve.)

 A tetejére apróra hasított akác, fenyőfa, venyige háncs kerülhet. Ebben az esetben két maroknyi dióhéjat tekertem egy újságpapírba. Nem a legjobb, nem ajánlom, inkább az izzó parázsba kell apránként beletenni. Ha sokat teszünk bele lefojtja a tüzet, és ha hirtelen begyullad szét vetheti a kályhát. Cserépkályha esetén már hallottam olyanról, hogy a cserépkályhát szét nyomta. Summa summárum- óvatosan a dióhéjjal!
 Egy maroknyi falevél, amit a pincébe behordtam. Itt jegyezném meg, hogy a gazdának nincsenek kőbe vésett szabályai, hogy ezt csak így, azt csak úgy szabad csinálni. Ez csak a sok (száz)éves tapasztalat mondatja az egyik gazda által a másiknak, azt ha azt meg hallják jó, ha nem úgy is jó! Ha rosszul döntött a gazda, következő évben meghallgatja az okos szót! (Ez a tapasztalat!)

 A vékonyabb gallyak, ágak következnek, majd egyre vastagabb ágakat tehetünk rá.

 Én a legtetejére már egy tekintélyes vastagságú darabot is megkockáztatok.

 Az alaposan előkészített tűztér az elgyújtást követő max. 5 percen belül kellemesen duruzsoló kályha hangján szinte dorombol, és a gazda szereti a meleget, és folyamatosan eteti ezt a jószágot, addig, ameddig jó szolgálatot tehet.
Ebben az esetben nem kell számolni olyan mértékű füsttel, ami kihajtja az embert a zárt térből.
Belenézek az izzó parázs közepébe, és elbűvöl. A melege odacsal, a hője távol tart. Ellentmondásos egy helyzet, mint egy primadonna, akit nézni lehet, de megszólítani azt már nem. (Ha megteszed megéget. )
Nézem a primadonnát, és tudatosul bennem, hogy nem kellett gázolaj, hogy így kiviruljon! :-D

Frissítenem kell ezt a bejegyzésem, mert találtam egy sokkal hatékonyabb módszert. A mai ember a kényelemre alapoz, én sem vagyok kivétel. Egyik kollégám, gazdatársam mesélte el, hogy ő bizony a boltban kapható gyújtót használja, és a legmakacsabb fának is égnie kell.

Megfogadva az okos szót azonnal bevásároltam. Rózsaszínű, tapintásra a nikecell-re emlékeztet, és amikor meggyújtottam szerényen csendben, de kitartóan éget. A kályhában is kipróbálva 7 perc alatt akkora tűzet produkált, hogy jajj. Ez eddig a leghatékonyabb módszer, a gazdaboltban kb 350 Ft.-/db áron megvehető, és kb 20-30 alkalomra elég. Ha arányaiban kell nézni, mintha egy doboz gyufát elpazarolnánk, de az eredmény garantált.

Télen sem áll meg az élet

A tanyán igazán soha nem áll meg az élet. Aki azt mondja, hogy nincs mit csinálnia, az valójában csak nem akarja megtalálni a munkát. Ejsze, hisz nem hajt a tatár! :-)

Nehezen tudatosult bennem, hogy nagyon leültem, és ülök otthon, és baromira nem csinálok semmi hasznosat. (Ha az érdeklődési körömnek megfelelő filmek, dokumentumfilmek, megtekintését, könyvek elolvasását nem számítjuk)

A diómagok keresése mára ellaposodott, tekintettel arra, hogy már a magokat összeszedték. Így tudomásul kell venni, hogy lassan a karácsony közeledtével nekem is meg kell pucolnom az összegyűjtött diót.

 A technológia lassan kifinomodott...

  1. Először késsel próbáltam megnyitni, kibányászni-----lassú, és csak negyedeket tudtam produkálni, sok szétmorzsolódott.
  2. Később kalapáccsal a kitisztítandót megtörni, majd később  késsek, és/vagy kézzel szép lassan kipucolni----ezzel a módszerrel tíz dióból nyolc darab két félre bontható, és minimális a veszteség.
Végig kellett járnom ezt az utat, mert magamnak kellett rájöjjek, hogy hogyan a legcélszerűbb.

     Ha van segítség nem olyan unalmas, és egy ideig leköti a gyereket is.

     Én a kalapáccsal megütött diókat egy nagy edénybe gyűjtöttem, Anna lányom önszorgalomból nekiállt kitisztítani.

     Ilyen formában sikerült neki...

     ...mint látható messze még a messze...

     ...és holnapra is kell hagyni valamit.

    Kényelmes tempóban a számítógépen zenét hallgatva 2-2,5 óra egy kilogramm dió kitisztítása. Ha a piaci árat veszem figyelembe kb 2.600 Ft.- (a Tesco-ban 3.200 Ft.- ért is láttam) akkor csak a munkát fizetik meg, azt sem bőségesen. A dióért nem is kapunk szinte semmit!
    Amennyiben abból indulok ki, hogy nekem nem kell megvennem méreg drágán a diót, akkor a belefektetett energia, és idő nem tűnik hiába valónak.