A középiskolás éveimet a Soproni Erdészeti Technikumban volt szerencsém eltölteni, ezért olyan tudást is sikerült útravalóul kapnom, ami a hétköznapi ember számára szokatlannak mondható.
A közeli kapcsolat az erdő, mező növényeivel így alakulhatott ki, ezért keresem mindig a természet megoldásait.
A mai világban az egészség érdekében sok olyan szervetlen táplálék kiegészítőt, vitamint vagy gyógyhatású készítményt veszünk magunkhoz, melyek oldása a szervezet számára olyan terhet jelent, mely hosszú távon magas vérnyomáshoz, illetve az ezzel járó járulékos megbetegedésekhez vezethet.
A mesterséges ételek nyomokat hagynak a szervezetünkben, éppen úgy mint a természetes anyagok, csak a hatásuk ellentétes. Az egészség keresése a természetben, a munkában található. Mellékesen nem egy utolsó szempont az sem, hogy a csipkebogyó tízszer több C vitamint tartalmaz, mint a citrom.
Azt mondtam a nagyobbik lányomnak, mi lenne, ha elmennénk csipkebogyót szedni. (mi bicskének is szoktuk mondani) Mondanom sem kell, hogy egy kis kirándulás, valamint a tanulásnak mellőzősének lehetőségétől, azonnal igent mondott.
Mondtam neki, hogy bicske szedése komoly munka, ezért be kell melegíteni.
Mint látható az idő nekünk kedvezett, és Ő szorgalmasan dolgozott.
Csak dolgozott... ;-)
Eljött a megfelelő pillanat a bicske szedéséhez, amihez Robi barátom nyújtott nagy segítséget. Köszönet érte :-) !
Ez az aprólékos munka nagy küzdelembe torkollott. A csipkebokor hevesen verte vissza a termésének begyűjtésére tett kísérleteket, ezért nehezen gyűlt a kosár.
Elmondhatom, hogy pár órai megfeszített munka után a csipkebokor könnyebb lett pár kiló terméstől, mi meg a a bennünk maradt tüskékkel, illetve az általuk okozott sérülések megszámlálhatatlanságával.
A harci sérülésekkel megtért harcosok haza tértek megpihenni, csak az apa harcosnak voltak még feladatai a termés feldolgozását illetően.
Nos a növény milyenségével kapcsolatban nem akartam olyan mélységeket érinteni, ami a tudományosság határát súrolja. Szerintem az olvasók többsége ismeri ezt a gyógynövényt.
Mégis a wikipédiához fordulok és az alábbi információkat osztom meg az olvasóval:
Hatóanyagai
A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin található benne, de legfontosabb hatóanyaga a természetes C-vitamin. A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Megelőzésként segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést.
Csipkebogyó bokor
Gyűjtése
A csipkebogyó az első őszi fagyok idején érik be. A termés színe változó, a narancssárga színű még nem egészen érett, míg a sötét mélyvörös már puha húsú túlérett. Jóllehet a túlérett bogyó édes, C-vitamin- tartalmának nagy része ekkorra elvész.
A csipkebogyó tápértéke akkor a legmagasabb, ha leszedése után azonnal felhasználjuk. Csipkebogyótea készítéséhez a kocsánynál vágjuk le a termést, vágjuk félbe, majd távolítsuk el a magokat és a szőrös magbelet.
Felhasználása
A csipkebogyót (Cynosbati pseudofructus (cum seminibus)) gyógytea, gyümölcsbor szörp, vagy lekvár készítésére használjuk. A csipkebogyóból hideg eljárással készített italok nagyon sok C-vitamint tartalmaznak, ezért a napi fogyasztásával a szervezet ellenálló képességét növelik. Alkalmas még saláták, gyümölcssaláták ízesítésére, vagy bólé készítésére. Bort is készítenek belőle. A bogyót nem szabad forró vízben áztatni, mert a C-vitamin már 50°C fok körül megsemmisül. A C-vitamin nagy mennyiségben egyes embereknél hasmenést okozhat, és (nem bizonyítottan) a vesét is fokozott igénybevételnek teszi ki.
A kiáztatott csipkebogyót tiszta forró vízzel forrázzuk le, és így a más hatóanyagokat tudunk kivonni a bogyóból. Ez a forrázat alkalmas a kőoldásra illetve megelőzésre, mint epekő, vesekő.
Magjából csipkebogyó olajat is készítenek, amely csökkenti a sebek hegesedés utáni nyomait, használják még nap perzselte bőrre, a nátha miatt érzékennyé vált orrkörnyéknek, vagy az apró ráncok kezelésére, csökkenti a hajszálerek sérülékenységét, így késlelteti a bőr öregedését. A csipkebogyó magjának olaja azonban nem változtat a pattanásokon és a bőrhibákon sem. Felhasználják még más olajokkal keverve testápoló szerekhez (arcpakolás, szemránckrém stb.) Gyorsan avasodik, ezért csak frissen készítve használják, vagy tartósító szerrel áll el néhány napig.
Nos igen- a sok hókusz-pókusz közül én teának fogom felhasználni. Az ismerőseimnek tudományosan előadom, hogy csináltam belőle mézes tinktúrát, de a barátoknak csak ágyaspálinkaként kínálom :-D.