Az idén enyhe a tél. Nem vagyok mágus, ezt mindenki érzi, tapasztalja. Az enyhe időjárásnak meg van az előnye, de sajnos a hátránya is. Az előnye az, hogy ki lehet menni a területre elvégezni az elsődleges munkákat, például a metszést. A szőlő eléggé erős növény, tele van vitalitással. Ha tehetné a tetejetlen fa tetejére is felfutna.
Mielőtt belehúznám magam az általam kiválasztott témába, pár gondolatot hadd mondjak az enyhe tél hátrányairól.
Amikor enyhe a tél, akkor a természetben elrejtőzött károsítók, illetve azok petéi nem pusztulnak el, így számítani lehet hogy az idén bizonyos károsítókból több lesz, vagy ne adj Isten tömeges elszaporodnak.Nem festek semmit sehová, és még nincs vége a télnek.
Időjárástól függetlenül, amikor lehullik a szőlőnek a levele, neki lehet fogni a metszésnek. Az igen nagyon nagy hidegek nem tesznek jót az idő előtt megmetszett vesszőknek. (az elfagyhatnak, -20°C)
A metszetlen vesszők szövevénye
Nem kell nagy dologra gondolni, és mégis. A metszéssel alakítja ki a gazda a következő ciklusra a növényzet formáját. Nyilván a magasabb termés hozam elérése a cél, ezért a több százéves tapasztalatokat kihasználva végzi el a metszést.
A metszésről könyvek jelentek meg, vagy hosszú fejezeteket foglal el a szakkönyvekben, így ha felületesen érintem a témát nem tehet senki szemrehányást :o). Arról szeretnék írni, ahogyan én csinálom.
Minden szerénység nélkül mondhatom, hogy az igei év volt az első, amikor nem vert a víz, hogyan, és miképpen csináljam. Csak beálltunk anyámmal, és vágtuk. Fél száll vesszőre vágtuk a tőkét, két csapot hagytunk, vagy egyet, vagy egyet sem, ahogyan adta a drága...:-D.. A metszésnél figyelembe kell venni, hogy az erő a termőfejnél koncentrálódjon. Termőfej az a bumszli a szőlőtőke végén.(lásd a képen). Az első metszésem emlékezetesre sikerült, mert egy rövid sor 2 órai munkámba került. Ma a pince előtti terület felét metszem meg ennyi idő alatt.
Erről van szó
A hosszúcsapos metszés nézzétek
A tapasztalat sokat nyom a latban, és az a fegyvertény, hogy az előző év metszése megkönnyíti az idei év munkáját. Tavaly Robi barátom sokat segített a metszésnél (is) , ezért az általa, és általam kialakított tőkéket az idén könnyebben lehetett metszeni. Azt azért el kell mondjam, hogy nem mindig,de az esetek nagy többségében. Az előző évben lekötözött fél vesszőt levágom, és termőfejen (csapból) nőt legerősebb vesszőt kiválasztva meghagyom félszál vesszőnek, és keresek jó állású csapokat hozzá. A csapokból kinőtt vesszőkből lesz a következő és félszál vesszője, így lehet előre tervezni.
Munka közben
A természet mindig felülírja az elméletet, de azért lehet alkalmazni ezt a tudást. (szerintem még fogom bővíteni ezt a bejegyzésem, nem akarom leírni két sorban)
Végül is a lemetszett vesszőket felénk venyigének mondják a sorok között összegyűjtjük, majd a munka végeztével egy kupacba hordjuk.
A venyige felhasználását tekintve nagyon sokoldalú lehet, és mindig az elégetésével fejeződik be a felhasználása. Meg kell adni neki a tiszteletet, mert nagyon nagy hővel ég...
Itt szeretnék egy linket megosztani az olvasóval: http://www.youtube.com/watch?v=Br9PRFRAt4M
Ez a kisfilm egy teljesen más művelésű szőlőben elvégzendő munkákról szól, de az elmélet ugyanaz.
Itt szeretnék egy linket megosztani az olvasóval: http://www.youtube.com/watch?v=Br9PRFRAt4M
Ez a kisfilm egy teljesen más művelésű szőlőben elvégzendő munkákról szól, de az elmélet ugyanaz.
4 megjegyzés:
hát most azért elég hideg lett, remélem a vesszők kibírják.... Azt nem igazán értem, hogy a tavalyi lekötözött veszőt miért vágod le. Ez minden esetre igaz? (gondolom nyilván nem akarod elfuttatni, meg 1'közel legyen a termő erő?)
Csapot talán pont a bekövetkező(hető) hideg miatt
érdemes hagyni. Persze minden esetben a gyakorlat Eszi a mestert!!!!!!! Az általad leírtakat most *****-ra értékelem. :)janni
Értékelem az értékelésed. :-)
A lekötözött vessző az idénre 2 éves lenne, és a fiataloknak kell helyet adni. Csapot (2 rügyből álló vesszőcske), meg azért kell hagyni, mert az a jövő, vele tervez a gazda a következő évben. Azért elmondom, lehetőség szerint legalább 2 csapott kéne hagyni, hátha az egyik nem hozza az elvártakat.
Ha a tőkéhez közel tartod azokat a vesszőket, ahol teremhet szőlő, akkor azok nagyobb fürtök lesznek, és erősebbek, egészségesebbek. Minél messzebbre megy a vessző a gazdanövény, annál több energiát használ el az infrastruktúra fejlesztésére- nekünk meg a fürtök mérete és az egészségének megőrzése a cél. A kertészkedés általános célja, hogy egyfajta kényszerhelyzetet idézzünk elő, melynek hatására egyik növény a másik rovására előnyt szerez. Pl: a kapálás
Janikám, ha elszánod magad... rám bizton számíthatsz ;-)
A sors fintora, hogy 1-2 hét elteltével a mínusz 10-20 fokok röpködtek. Tényleg nem vagyok varázsló... :-)
Megjegyzés küldése